Uprawa ziół w domu

-
Spis treści:
- 1. Jakie zalety ma uprawa ziół w domu?
- 2. Od czego rozpocząć uprawę ziół w domu?
- 3. W jaki sposób odpowiednio pielęgnować zioła?
- 4. Uprawa ziół w domu po sezonie. Jakie czynności należy wykonać?
Chcesz mieć zioła zawsze pod ręką? Doskonałym sposobem jest uprawa ziół w domu. Doniczki z ziołami możesz ustawić na parapecie w kuchni i w każdej chwili z nich korzystać, dodając je do potraw. Zioła uprawiane w domu mają niezwykle smak i aromat.
Jakie zalety ma uprawa ziół w domu?
Uprawa ziół w domu ma bardzo wiele zalet. Dzięki niej możesz mieć pewność, że zioła, która uprawiasz nie zawierają zbędnych dodatków, czy też sztucznych nawozów. Nie zamartwiaj się, jeśli nie masz dużego doświadczenia w uprawianiu ziół, ponieważ wiele ziół po prostu nie ma dużych wymaganiach uprawowych. Uprawiając zioła, będziesz mógł cieszyć się bogactwem aromatów, które wypełni Twoje mieszkanie. Poza tym również nadasz swoim wnętrzom bardzo przyjemnego charakteru. Na pewno też sadzenie ziół to bardzo ciekawe zajęcie, które może poprawić Twój nastrój. Bardzo ważną zaletą uprawiania ziół jest też to, że zioła w doniczkach produkują tlen, a co za tym idzie - mają bardzo korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Ponadto również uprawa ziół w domu pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.
Od czego rozpocząć uprawę ziół w domu?
Zioła najlepiej wysiać jest w lipcu lub sierpniu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się niesamowitym zapachem i smakiem ziół zimą. Jednak bardzo ważne jest to, aby pamiętać o doświetlaniu roślin. Bardzo dobry czas na wysiew nasion to końcówka zimy. W tym właśnie okresie czasu, dni są wystarczająco długie. Pierwszym krokiem, jakim musisz podjąć jest wysiew nasion do małych pojemników. Przykładowo mogą być to pojemniki po jogurtach, ale również plastikowe kubeczki. Musisz również zrobić w nich dziurkę od spodu. Robi się to po to, aby woda po podlewaniu mogła odpłynąć. Warto też dodać, że masz także opcję kupienia specjalnej ziemi do wysiewu roślin.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować zioła?
Bardzo ważne jest podlewanie. Ten zabieg szczególnie jest istotny w początkowej fazie wzrostu. Musisz jednak pamiętać o tym, aby strumień wody był niewielki. W przeciwnym wypadku możesz uszkodzić delikatne pędy i liście oraz wypłukać podłoże z pojemnika. Szczególnie ważną zasadą w uprawie ziół w domu jest także to, że rośliny się nawadnia, gdy ziemia lekko przeschnie. Jednocześnie również nie można pozwolić na całkowite wysuszenie. Pamiętaj: brak wody znacząco może osłabić rośliny. W skutek czego właśnie będą one znacznie częściej atakowane np. przez różne szkodniki. Jeśli jest upalny dzień, najlepiej jest podlewać zioła dwa razy na dobę. W inne dni wystarczy raz dziennie. Jednocześnie musisz mieć na uwadzę to, że nadmiar wilgoci w glebie także jest szkodliwy. Gdy masz z nim do czynienia, możesz spodziewać się, że korzenie zaczną gnić, a rośliny zaczną zamierać. Musisz więc zadbać o drożny otwór odpływowy w donicach. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest również regularne usuwanie uszkodzonych i żółknących liści. Możesz także zbierać szkodniki np. mszyce, gąsienice motyli, stonki. Musisz też mieć na uwadzę to, że w przypadku, gdy rośliny są wilgotne przykładowo po podlewaniu, czy deszczu, najlepiej jest wtedy zrezygnować z wykonywania prac pielęgnacyjnych. Tak samo również, jeśli widzisz, że rośliny są w jakiś sposób poważnie narażone, konieczne jest ich usunięcie. Poważanie narażone rośliny mogą bowiem być zakażeniem dla innych ziół.
Uprawa ziół w domu po sezonie. Jakie czynności należy wykonać?
Sezon kończy się zazwyczaj w listopadzie. W tym czasie powinieneś usunąć z pojemników wszystkie rośliny jednoroczne. Podłoże także należy wyrzucić. Doniczki, w których uprawiałeś swoje zioła należy dokładnie umyć i wysuszyć. Miejsce ich przechowywania powinno być zadaszone. Są również rośliny wieloletnie i te zaś przez okres zimowy przechowuj w chłodnych i widnych pomieszczeniach. Pamiętaj również, że w tym czasie także należy je umiarkowanie podlewać np. raz na tydzień. W okresie wiosennym natomiast warto wystawić w nocy pojemniki na zewnątrz. W tym czasie bowiem nie występują już przymrozki.