Czekoladowe keto słodkości

-
Spis treści:
- Wybór diety.
- Zasady diety ketonowej.
- Zdrowe desery.
- Przepisy na keto słodkości.
- Przepis na czekoladowe keto ciasto
- Przepis na keto pralinki
- Przepis na nutelle
- Przepis na keto krem z awokado
- Przepis na keto lody
Dieta na wiosnę?
Nadchodzi wiosna i to jest czas, kiedy często postanawiamy przejść na dietę. Wśród różnych możliwości wyboru sposobu pozbycia się zbędnego tłuszczyku na uwagę zasługuje dieta ketonowa. Na czym polega? Wykorzystuje ona ketozę, czyli stan metaboliczny, który występuje w naszym organizmie, gdy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości węglowodanów. Dochodzi wówczas do utleniania kwasów tłuszczowych, które stają się paliwem dla naszego ciała i , mówiąc najprościej, zaczynamy tracić zbędne fałdki i wałeczki.
Dieta kojarzy nam się z głodzeniem, ogromnymi wyrzeczeniami i jedzeniem niesmacznych potraw. Nic bardziej mylnego! Aby to udowodnić, przygotowałam dla Was kilka bardzo prostych przepisów na słodkości np. przepyszne ciasto, słodkie pralinki i rozpływający się w ustach omlet. Najbardziej podoba mi się to, że nie unikamy tutaj czekolady, bo przecież gorzka czekolada korzystne wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a także znakomicie poprawia nastrój.
Dieta ketonowa – na czym polega?
Istotą tego rodzaju diety jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Skutkiem tego jest spalanie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Zgodnie z założeniami, spożycie tłuszczu należy zwiększyć do takiej ilości, aby stanowił od 75% do 90% zapotrzebowania energetycznego. Pozostała część energii powinna pochodzić z białek (10%) oraz węglowodanów (3%).
Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Ograniczenie spożycia węglowodanów przy wysokim udziale tłuszczu prowadzi do zahamowania utleniania kwasów tłuszczowych i produkcji tzw. ciał ketonowych. Wywołuje to szereg zmian metabolicznych, spośród których istotny jest wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy i przyjmowanie pokarmu. Ciała ketonowe hamują odczuwanie głodu, co prowadzi zazwyczaj do zmniejszenia kaloryczności spożywanych posiłków. To prawdopodobnie ten czynnik odpowiada za utratę masy ciała podczas stosowania diety.
Trzeba zaznaczyć, że dieta ketogenna stosowana jest ze świetnymi efektami w chorobach neurodegeneracyjnych, np. w padaczce lekoodpornej czy w chorobie Alzheimera.
Stosowanie tej diety może prowadzić jednak do niedoboru składników mineralnych oraz innych poważnych konsekwencji metabolicznych, dlatego zawsze warto skorzystać z opinii doświadczonego dietetyka.
Na diecie ketogenicznej dochodzi do niepełnego spalania tłuszczy z wytworzeniem dużej ilości ciał ketonowych. Zjawisko to zachodzi przy nieodpowiedniej podaży węglowodanów (to także jeden z objawów cukrzycy). Dietę ketogeniczną stosuje się tylko krótkookresowo i w określonych przypadkach, gdyż -ze względu na ryzyko zakwaszenia- może być potencjalnie niebezpieczna, jeśli przeprowadzana jest nieprawidłowo.
Zatem, podsumowując, pewne jej elementy mogą być pomocne w odchudzaniu, ale pod warunkiem, że stosuje się ją pod okiem doświadczonego dietetyka.
Na pewno wspaniałe jest w niej ograniczenie niezdrowych rzeczy i postawienie na zdrowe odżywianie – nie bez znaczenia może być dla nas używanie mąki migdałowej, oleju kokosowego czy , wspomnianej już, gorzkiej czekolady…
Zdrowe desery
Osoby, które marzą o schudnięciu, mają problem z tym, by oprzeć się łakociom i słodkościom. Dieta ketogeniczna eliminuje przede wszystkim cukry proste. Istnieją zdrowe, niskowęglowodanowe zamienniki, które można wykorzystać do przygotowania przepysznych deserów. Bo słodycze niskowęglowe można jeść i wcale nie wpływa to na proces chudnięcia. Czy to nie wspaniała nowina dla tych, którzy mogą teraz bezkarnie usiąść przy miseczce z bitą śmietaną, truskawkami i polaną kakaowym sosem? :)
Keto słodycze są zdrowe i pomagają schudnąć. Słodycze, desery i wypieki keto są pozbawione rafirowanego cukru, glutenu, utwardzonych tłuszczów i tradycyjnej mąki. Zastępczo stosuje się tutaj naturalne produkty tj. masło, olej kokosowy, niskowęglowodanowe mąki i słodziki ze stewią. Chodzi o to, by ograniczyć spożycie węglowodowanów do minimum, bo dieta ketogeniczna nie liczy kalorii. Tutaj jedzenie nie ma być ograniczeniem, ale przyjemnością.
Przepisy na keto słodkościCzekoladowe ciasto

-
Składniki:
- 250 g gorzkiej czekolady150 g oleju kokosowego lub masła
- 5 jajek
- 1 teaspoon fine sugar
- 1 łyżeczka wanilii
- 200 g mleka kokosowego lub śmietany 36 %
- szczypta soli
-
Przygotowanie
Rozgrzej piekarnik do 160 C , a tortownicę wyłóż papierem, boki posmaruj tłuszczem. W kąpieli wodnej roztop czekoladę i olej kokosowy – pozostaw do przestudzenia.
Rozdziel białka od żółtek, białka ze szczyptą soli ubij na sztywną pianę. W miseczce ubij żółtka z wanilią aż do osiągnięcia konsystencji gładkiej masy.
Następnie całość wlej do białek i delikatnie wymieszaj. Ciasto przelej do formy i wstaw do piekarnika na ok. 20 minut.
Ciasto możesz udekorować bitą śmietaną, owocami lub serkiem mascarbone.
Czekoladowe pralinki

-
Składniki:
- 100 g gorzkiej czekolady
- 15 g masła
- olej migdałowy
- stewia
- owoce np. maliny
-
Przygotowanie
W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę z łyżką masła. Do masy dodaj szczyptę stewiI oraz kilka kropel oleju migdałowego.
Na dno foremek na czekoladki nałóż ok. 1 łyżeczki stopionej czekolady. Włóż foremki na 20 minut do zamrażalki, następnie wyjmij i do każdej dodaj owoce np. maliny.
Zalej foremkę resztą stopionej masy czekoladowej i ponowne pozostaw w zamrażalce minimum na 30 minut.
Czekoladowe bomby

-
Składniki:
- zmielone siemię lniane
- ziarna słonecznika
- wiórki kokosowego
- erytrytol
- masło
- kakao
-
Przygotowanie
Ze składników uformuj kulki, przełóż na chwilę do lodówki, by stwardniały.
Następnie obtocz w polewie czekoladowej, którą zrobisz z erytrolu, kakao i masła
Domowa nutella bez cukru

-
Składniki:
- 200 g orzechów laskowych
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 łyżeczka mieszanki – erytrytol – stewia
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka waniliowego ekstraktu bez cukru
- 100 g kokosowego mleka
-
Przygotowanie
Upraż orzechy na suchej patelni i zmiksuj je na krem. Dodaj olej kokosowy, słodzik, kakao, wanilię, a na końcu mleko kokosowe.
Wszystko miksuj – najlepiej kilka razy po dodaniu nowego składnika. Krem przechowuj w lodówce.
Czekoladowy krem z awokado

-
Składniki:
- 2 awokado
- 1 łyżeczka waniliowego ekstraktu bez cukru
- 800 g masła
- 25 g kakao
-
Przygotowanie
Oddziel awokado od pestki i skórki, zmiksuj miąższ blenderem.
W drugiej miseczce zmiksuj masło i słodzik, do tej puszystej masy dodaj kakao i wszystko delikatnie wymieszaj.
Lody czekoladowe

-
Składniki:
- 100g masła (ghee albo masła od krówek karmionych trawą)
- 50g oleju kokosowego
- 50g masła kakaowego
- 2 łyżki oleju MCT
- 4 duże kostki czekolady 99%
- 30g erytrolu
- 4 jajka
- 5 żółtek
- 2 łyżki wody
- łyżeczka octu jabłkowego
- surowe ziarno kakaowca (do podania)
-
Przygotowanie
Tłuszcze oraz gorzką czekoladę rozpuść w gorącej kąpieli wodnej.
Wszystko zblenduj do uzyskania jednolitej masy i przelej do uprzednio schłodzonego pojemnika, który wstawiamy na kilka godzin do zamrażarki.
Lody podaj udekorowane kruszonym ziarnem kakaowca.
Budyń czekoladowy

-
Składniki:
- 350 ml mleczka kokosowego
- 200 ml śmietany 30%
- 3 g gumy guar
- stewia
- 20 g gorzkiego kakao
-
Przygotowanie
Ubij mikserem śmietankę kokosową wraz z 1 łyżeczką gumy guar. Po uzyskaniu puszystej masy, dodaj stewię i gorzkie kakao. Całość wymieszaj.
W oddzielnym naczyniu ubij śmietanę, potem połącz ją z masą czekoladową, nałóż do pucharków , włóż do lodówki, aby się schłodziło.
Po wyjęciu budyń możesz posypać pokruszoną czekoladą.
Spalajcie tłuszcz, jedząc tłuszcze ;)
Pamiętajcie, że tyjemy od dodatniego bilansu kalorycznego i zbyt dużych ilości węglowodanów, jakie rekomenduje nam piramida żywności. Do tematu diety podejdź zdroworozsądkowo i po prostu kontroluj ilość zjedzonych węglowodanów w ciągu dnia.
Życzę smacznego! I jestem pewna, że po zjedzeniu tych słodkości wzrośnie Wasz apetyt na kolejne przepisy diety ketonowej :)
Polecane artykuły:

Kuchnia Tajska

Kuchnia Włoska

Dieta Keto

Keto Wielkanoc

Kuchnia Rosyjska