Czekoladowe keto słodkości

krem czekoladowy z awokado

Dieta na wiosnę?

Nadchodzi wiosna i to jest czas, kiedy często postanawiamy przejść na dietę. Wśród różnych możliwości wyboru sposobu pozbycia się zbędnego tłuszczyku na uwagę zasługuje dieta ketonowa. Na czym polega? Wykorzystuje ona ketozę, czyli stan metaboliczny, który występuje w naszym organizmie, gdy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości węglowodanów. Dochodzi wówczas do utleniania kwasów tłuszczowych, które stają się paliwem dla naszego ciała i , mówiąc najprościej, zaczynamy tracić zbędne fałdki i wałeczki.

Dieta kojarzy nam się z głodzeniem, ogromnymi wyrzeczeniami i jedzeniem niesmacznych potraw. Nic bardziej mylnego! Aby to udowodnić, przygotowałam dla Was kilka bardzo prostych przepisów na słodkości np. przepyszne ciasto, słodkie pralinki i rozpływający się w ustach omlet. Najbardziej podoba mi się to, że nie unikamy tutaj czekolady, bo przecież gorzka czekolada korzystne wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a także znakomicie poprawia nastrój.

Dieta ketonowa – na czym polega?

Istotą tego rodzaju diety jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Skutkiem tego jest spalanie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Zgodnie z założeniami, spożycie tłuszczu należy zwiększyć do takiej ilości, aby stanowił od 75% do 90% zapotrzebowania energetycznego. Pozostała część energii powinna pochodzić z białek (10%) oraz węglowodanów (3%).

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Ograniczenie spożycia węglowodanów przy wysokim udziale tłuszczu prowadzi do zahamowania utleniania kwasów tłuszczowych i produkcji tzw. ciał ketonowych. Wywołuje to szereg zmian metabolicznych, spośród których istotny jest wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy i przyjmowanie pokarmu. Ciała ketonowe hamują odczuwanie głodu, co prowadzi zazwyczaj do zmniejszenia kaloryczności spożywanych posiłków. To prawdopodobnie ten czynnik odpowiada za utratę masy ciała podczas stosowania diety.

Trzeba zaznaczyć, że dieta ketogenna stosowana jest ze świetnymi efektami w chorobach neurodegeneracyjnych, np. w padaczce lekoodpornej czy w chorobie Alzheimera.

Stosowanie tej diety może prowadzić jednak do niedoboru składników mineralnych oraz innych poważnych konsekwencji metabolicznych, dlatego zawsze warto skorzystać z opinii doświadczonego dietetyka.

Na diecie ketogenicznej dochodzi do niepełnego spalania tłuszczy z wytworzeniem dużej ilości ciał ketonowych. Zjawisko to zachodzi przy nieodpowiedniej podaży węglowodanów (to także jeden z objawów cukrzycy). Dietę ketogeniczną stosuje się tylko krótkookresowo i w określonych przypadkach, gdyż -ze względu na ryzyko zakwaszenia- może być potencjalnie niebezpieczna, jeśli przeprowadzana jest nieprawidłowo.

Zatem, podsumowując, pewne jej elementy mogą być pomocne w odchudzaniu, ale pod warunkiem, że stosuje się ją pod okiem doświadczonego dietetyka.

Na pewno wspaniałe jest w niej ograniczenie niezdrowych rzeczy i postawienie na zdrowe odżywianie – nie bez znaczenia może być dla nas używanie mąki migdałowej, oleju kokosowego czy , wspomnianej już, gorzkiej czekolady…

Zdrowe desery

Osoby, które marzą o schudnięciu, mają problem z tym, by oprzeć się łakociom i słodkościom. Dieta ketogeniczna eliminuje przede wszystkim cukry proste. Istnieją zdrowe, niskowęglowodanowe zamienniki, które można wykorzystać do przygotowania przepysznych deserów. Bo słodycze niskowęglowe można jeść i wcale nie wpływa to na proces chudnięcia. Czy to nie wspaniała nowina dla tych, którzy mogą teraz bezkarnie usiąść przy miseczce z bitą śmietaną, truskawkami i polaną kakaowym sosem? :)

Keto słodycze są zdrowe i pomagają schudnąć. Słodycze, desery i wypieki keto są pozbawione rafirowanego cukru, glutenu, utwardzonych tłuszczów i tradycyjnej mąki. Zastępczo stosuje się tutaj naturalne produkty tj. masło, olej kokosowy, niskowęglowodanowe mąki i słodziki ze stewią. Chodzi o to, by ograniczyć spożycie węglowodowanów do minimum, bo dieta ketogeniczna nie liczy kalorii. Tutaj jedzenie nie ma być ograniczeniem, ale przyjemnością.

Przepisy na keto słodkości

Czekoladowe ciasto

pokrojone ciasto czekoladowe

Czekoladowe pralinki

czekladowe keto pralinki

Czekoladowe bomby

czekoladowe kuleczki z wiórkami kokosowymi

Domowa nutella bez cukru

domowa nutella z orzechami

Czekoladowy krem z awokado

czekoladowy krem z awokado i miętą

Lody czekoladowe

czeoladowe keto lody

Budyń czekoladowy

ketogeniczny budyń czekoladowy

Spalajcie tłuszcz, jedząc tłuszcze ;)

Pamiętajcie, że tyjemy od dodatniego bilansu kalorycznego i zbyt dużych ilości węglowodanów, jakie rekomenduje nam piramida żywności. Do tematu diety podejdź zdroworozsądkowo i po prostu kontroluj ilość zjedzonych węglowodanów w ciągu dnia.

Życzę smacznego! I jestem pewna, że po zjedzeniu tych słodkości wzrośnie Wasz apetyt na kolejne przepisy diety ketonowej :)

Podziel się artykułem ze znajomymi
Tweetnij

Polecane artykuły:

kuchnia tajska

Kuchnia Tajska

kuchnia włoska

Kuchnia Włoska

keto dieta i przepisy

Dieta Keto

przepisy na keto Wielkanoc

Keto Wielkanoc

kuchnia rosyjska

Kuchnia Rosyjska